Taping při poškozeních a deformitách nohy a prstů nohy

Příčná klenba

Kdy používáme?

Při opakovaném přetěžování nohy v nevhodné obuvi dochází často u disponovaných jedinců k tzv. zborcení klenby. U klenby příčné dohází mnohdy až prominování hlaviček kostí zánártních (metatarzů), které jsou při každém došlápnutí bolestivé. V běžném životě je možné tuto vadu ošetřit vhodnou vložkou do boty, ale při sportovné činnosti, kdy dochází k namočení boty a vložka by nasála vodu, čímž by byla výrazně těžší, je lépe použít tapování.

Technika tapingu: Tape přikládáme na přední část nohy, kterou obtočíme páskou v prostoru příčné klenby dle obrázku. Je dobré klenbu před úchytem pásky mírně "vymodelovat". 

pricna klenba

 

Podélná klenba

Kdy používáme?

U klenby podélné, kdy se bolestivost soustřeďuje do oblasti nártu, platí podobné zásady jako u příčné klenby.

Technika tapingu: úvodní pásek tvoří oblepení příčné klenby pevnou páskou. Na tuto otočku začínáme lepit pevnou či elastickou pásku pod palcem, pokračujeme za patní kost a pásek zakončíme opět pod palcem. Druhý pásek začneme pod malíkem opět za patní kostí a vrátíme se zpět pod malík. Taping podélné klenby uzavíráme závěrečnou obtočkou " zámkem" přes příčnou klenbu.  

podelna klenba

Deformity palce

 

Kdy používáme?

Bolesti základního kloubu palce nohy často spojené s jeho deformitou (hallux valgus - lidově kotníky), či omezením pohybů (hallux rigidus) vedou často k ukončení závodní činnosti. Jako prevence při počínajících obtížích má taping své místo. Taping může snížit bolestivost palce nohy během sportovní činnosti tím, že je částečně stabilizuje.

Technika tapingu: Základní otočku vedeme na palci a dále v prostoru příčné klenby, další pak podélně na vnitřní straně palce od základní otáčky 1 k otáčce 2. Na straně palce přiléhající k prstcům přilepíme pásku, kterou v prvním meziprstí podélně rozpůlíme a vedeme na vnitřní stranu, kde se půlky pásky kříží a upínají na otáčku 2. Otáčku 2 na závěr zpevníme novým otočením.  

U bolestivého palce bez velké deformity lepíme základní otáčky stejně jako u předchozího. Dále lepíme podélně pásku na plosku nohy a další rozstřiženou na hřbetní straně.

taping deformity palce

 

 

Zlomeniny článku prstců nohy (mimo palce)

 

Kdy používáme?

Zlomeniny článků prstců nohou v běžném životě není nutno fixovat a stačí pevná bota, ale pří sportovní činnosti či jiné zátěži je lépe prstce zafixovat.  Pro jejich fixaci se používá tzv. náplasťové fixace. Možnosti použití jsou dvě.

 

Technika tapingu:

1)      Prst se zlomeným článkem fixujeme k sousednímu prstu úzkou páskou.

taping palce

 

 

2)      Fixaci začínáme tak, že tapy na hřbetní straně nohy nalepíme pásku 2 cm širokou, obtočíme pod dolní stranu prsu a opět nalepíme křížem přes počátek otočky na hřbetní část nohy. Tyto otočky opakujeme ještě 2x, s tím že následné lepíme vždy na vzdálenější část prstu (distálněji). Ukotvení je vždy v témž místě.  

taping prstu nohy

 

 

 

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.